28.6.26

S-a REINVENTAT (sursa net)

 Când e vorba de Madonna sau de J-Lo, sau de orice altă vedetă de prin România, se vine repede cu expresia: “S-a REINVENTAT”.

Ba nu!

Dacă acum 20-30 de ani aceste vedete cântau în chiloți, sunt la fel și acum. Se concentrau pe publicul tânăr și ușor excitabil de fese săltărețe și ritmuri sacadate de duzină, la fel fac și acum. Unde e marea “reinventare”?

🎯Reinventare înseamnă că atunci când viața te pune la pământ, în activitatea pe care o prestai cu un oarecare succes sau cu o câtuși de puțină îndemânare, să te ridici și să înveți/ să deprinzi cu totul altceva. 

🎯Reinventare mai e și atunci când deși ai atins culmile a ceea ce faci cu pricepere, să nu ți se urce la cap și nu doar să “cochetezi” cu alte domenii, ci să ajungi un adevărat titan și în acelea. 


Cine ar putea să se încadreze în acest grup “select” al celor care s-au reinventat?


🫴copilul orfan sau văduva care își croiesc o viață fără cei pierduți;

🫴cei cărora le-au fost distruse casele de viituri sau de incendii;

🫴cei/cele care fiind niște frumuseți în tinerețe îmbrățișează ridurile ca o nouă și frumoasă etapă a vieții;

🫴cei care îndrăznesc să își schimbe atitudinea când situația o cere pentru mai binele lor dar și al semenilor lor; ex: cei care se lasă de băutură. 

🫴 se reinventează cel care maturizându-se nu mai ține reflectorul doar pe el, ci se retrage să susțină pe cineva mai tânăr spre succes;

🫴se reinventează băbatul care, după ce devine familist, termină hârjoana de “băețaș” și devine provider-ul responsabil al familiei. 


Vedeți? Cei pe care îi idealizăm au poate o singură calitate, în timp ce puterea și stamina și tot curajul e în noi, cei care luăm viața în piept, ne confruntăm cu transformările ei, ne perpelim, ne adaptăm…


Madonna va rămâne în istorie agățată de reminiscențele unei tinereți glorioase pline de aluzii sexuale. J-lo, va rămâne mereu “fundul care dansează”. Reinvenția lor nu se poate face pe aceleași fundamente. Ar fi mișto să le vezi cântând un jazz sau transformând imaginea de bombă-sexy în una de doamnă respectabilă cu valori. În realitate, ele sunt încă în joc pentru că nimeni niciodată nu le-a confirmat că sunt CELE MAI BUNE CÂNTĂREȚE. Căci nu au fost. Iar cele mai bune cântărețe nu au nevoie nici să apară în chiloți, nici să pună în mișcare ditamai aparatul de marketing să convingă lumea că s-au reinventat.


Cântăreața Adele, scoate un album, ajunge în top, și se retrage pentru câte 5 ani, să petreacă timp cu fiul ei, Angelo. Iar scoate un hit, un album de succes și se retrage. Nimeni nu zice după un concert de-al ei ce abdomen are sau ce fund… Toți zic: Moaaamă! Ce voce superbă are Adele!


Niciun comentariu: